Меню Закрити

НОВИНИ

Лекція-концерт музичного лекторію «Класики-нащадкам». «Едвард Гріг»

Музика Е. Гріга завітала до школярів

Для нашої країни, яка проходить тернистий шлях витворення власної культурної ідентичності, неоціненним є авторитет визначних митців інших країн – фундаторів національних культур цих країн. Серед таких визначних авторитетів – Едвард Гріг, який є водночас і найвизначнішим норвезьким національним композитором, і класиком світової музики.

175-літтю від дня народження славетного митця була присвячена чергова лекція-концерт просвітницького лекторію «Класики – нащадкам», яка нещодавно відбулася у приміщенні київської санаторної школи –інтернату №20. Автором і керівником Лекторію, що нині відзначає свій 20-річний ювілей, є викладач-методист Київського інституту музики ім. Р.М.Глієра, музикознавець Ж.А.Литвиненко. Виконавцями творів та ведучими (лекторами-коментаторами) концерту традиційно були студенти Інституту музики.

Розпочався концерт оглядовим нарисом про життя і творчість Е.Гріга, з яким виступила студентка третього курсу відділення «Теорія музики» Марія Калініна. А з усними анотаціями до кожного з виконуваних творів виступила студентка четвертого курсу Аліна Сибілєва (обидві студентки навчаються на відділенні «Теорія музики», керівник лекторської практики – викладач-методист Ж.А.Литвиненко).

В інтерпретаціях студентів прозвучали твори композитора різних жанрів – фортепіанні, вокальні та квартет. Всесвітньо відомі шедеври набували нових нюансів та образно-емоційної наповненості у виконанні юних музикантів. Сповнена вражень від неповторних картин природи Норвегії -країни скелястих північних гір і безмежних обширів океану, мелодій та ритмів унікального норвезького фольклору, музика Е.Гріга була дивовижно суголосна раптовому, запізнілому сплеску зими, що в ці дні налинула в Україну, нагадуючи нам, українцям, і про нашу власну культурну унікальність.

Фортепіанна музика Е.Гріга була презентована студентами I курсу Ярославом Крижанівським, який витончено виконав перлину світової класики – «Ноктюрн» (клас викладача-методиста Т. Пивоварової), а також Феодосією Крупською (п’єса «Таємниця»), студенткою ІІІ курсу Мариною Горбатовою («Поетична картинка» №3) і ученицею V класу Студії при Інституті музики Світланою Жданович («Листок з альбому мі мінор»), які навчаються у класі викладача-методиста І.Вавринчук.

Прозвучала низка зразків пісенно-романсової творчості Е.Гріга. Глибокою експресією і зрілою виконавською майстерністю захопила слухачів студентка IV курсу Орина Веселовська, виконавши романс «З водяною лілеєю» на вірші Г.Ібсена. Вокальна творчість композитора була представлена в концерті також романсами «Сон» на вірші Ф.Боденштадта і «Весна» на вірші О.Він’є, що їх виконали студентки О.Ертус (ІІ курс) і К.Олійник (І курс). Всі вокалістки-виконавиці, які брали участь у концерті, навчаються у класі заслуженого діяча мистецтв України, доцента Т.Коваль. Концертмейстер – О.Березовенко.

Традиційно концертні програми Лекторію завершує виступ студентів квартетного класу викладача В.Бондаренко. Цього разу студентський струнний квартет у складі Ольги Костюченко (І скрипка), Марії Клименко (ІІ скрипка), Вероніки Нездолій (альт) і Всеволода Кривицького (віолончель) майстерно й емоційно виконали третю частину («Інтермеццо») Квартету Соль-мінор Е.Гріга.

Важливою прикметою цієї лекції-концерту було й те, що вона відбулася на запрошення керівництва школи-інтернату. Її слухачі – учні 4-9 класів школи-інтернату, а також їхні батьки та шкільні вчителі. Судячи з того, з якою увагою слухали музику Е.Гріга школярі, супроводжуючи кожен виступ захопленими оплесками, концерт був справді успішним і корисним.

Олександр Різник, музикознавець