Меню Закрити

ФОРТЕПІАНО

фортепіано

Історія фортепіанного відділу розпочинається одночасно з відкриттям у січні 1868 р. Київського музичного училища. Тоді відділ мав назву «Клас игры на фортепиано с изучением метода преподавания» і першими його викладачами були випускники Лейпцизької консерваторії Б. Каульфус, М. Лисенко (нетривалий час) і випускники Петербурзької консерваторії по класу А. Рубінштейна – М. Альтані і Ю. Померанцев.

У 1876 р. склад викладачів фортепіано поповнили випускники Петербурзької консерваторії по класу Теодора Лешетицького – Г. Ходоровський та В. Пухальський. З іменем В. Пухальського – талановитого піаніста, педагога, диригента і композитора, пов’язано піднесення і розквіт музичного життя Києва і інтенсифікація процесу розвитку училища взагалі, а класу фортепіано – зокрема. В. Пухальський є засновником фортепіанної школи, визнаної у всьому світі. Серед учнів, які в різні роки навчалися в його класі: Володимир Горовиць, Олександр Браїловський, Леонід Ніколаєв, Костянтин Михайлов, Григорій Коган, Арнольд Альшванг, Микола Тутковський, Анна Артоболевська, Болеслав Яворський, Авраам Сатановський, Регіна Горовиць.

Наступний важливий період в історії відділу пов’язаний з іменем випускника училища, учня В. Пухальського, видатного педагога-піаніста К. Михайлова. Із його класу вийшла велика кількість знаних музикантів-піаністів, в тому числі і майбутні викладачі училища Л. Шур, М. Кузьмін, М. Воскобійник, Ю. Голембіовський, О. Канерштейн, діяльність яких визначила шляхи розвитку фортепіанного відділу училища.

1913 року на базі Київського музичного училища було створено консерваторію, і до 1928 року контингент викладачів класу фортепіано у консерваторії і училищі був єдиним. В 20-ті роки для процесу розвитку фортепіанного виконавства і педагогіки велике значення мала педагогічна діяльність таких видатних митців як Ф. Блуменфельд і Г. Нейгауз. У 1928-1934 р. р. серед викладачів класу фортепіано були також відомі педагоги Б. Яворський, М. Гозенпуд, А. Луфер, Я. Фастовський.

В перші післявоєнні роки поряд із досвідченими і визнаними майстрами К. Михайловим, А. Янкелевичем і М. Гозенпудом почали працювати на відділі Л. Шур, М. Кузьмін, пізніше до них приєдналися М. Воскобійник, С. Корн. Випускники училища Л. Цвірко, А. Рощина, І. Рябов розпочали педагогічну діяльність на кафедрах Київської консерваторії.

З 1950 по 2010 рік в училищі працювала випускниця М. Кузьміна – О. Орлова. Більше півстоліття тривала її плідна педагогічна діяльність. Із її класу вийшли виконавці і педагоги – представники фортепіанної школи Орлової, які багато в чому сформували обличчя сучасної школи піанізму в Україні.

З 1989 по 2004 рік завідувачем відділу була О. Вериківська. У 1996 році за її ініціативою було започатковано Регіональний конкурс – огляд юних піаністів, який з 2003 року носить її ім’я. За ці роки в конкурсі взяли участь понад 900 учнів ДМШ різних регіонів України, Росії, Сербії, США, 120 учасників конкурсу стали вихованцями відділу і продовжили надалі професійну освіту.

Одним із перших вихованців відділу, який виборов звання лауреата міжнародного конкурсу був В. Селівохін – у майбутньому відомий виконавець та педагог. За останні двадцять років лауреатами національних і міжнародних конкурсів стало понад 170 випускників фортепіанного відділу.

У 1995 році, з ініціативи викладачів відділу, було проведено І Міжнародний конкурс молодих піаністів пам`яті Володимира Горовиця – серед призерів та переможців І, ІІІ, ІУ, VII конкурсів вихованці відділу: Дмитро Таванець, Олена Ключарьова, Оксана Антоненко, Марія Бичкова, Марія Пухлянко, Андрій Ємець, Марія Калугіна, Олександр Чорний.

Сьогодні фортепіанний відділ – один із найбільших структурних підрозділів Київської муніципальної академії музики ім. Р. М. Глієра, що готує майбутніх фахівців за наступними освітньо-кваліфікаційними рівнями: