Скрипковий і віолончельний класи існують з моменту заснування училища. Тоді в ньому викладали блискучі музиканти-виконавці: скрипаль І. Водольський, віолончелісти І. Полянічевський і В. Мєшков.
В той час попит на професійних музикантів був настільки великий, що учнів зараховували до оркестру Київської опери ще до закінчення навчання; так вже на початку 70-х років ХІХ століття лише з класу І. Водольського в оркестрі грали 4 скрипалі. У той же час почали свою виконавську діяльність вихованці училища – видатні скрипалі І. Котек і А. Колаковський.
Вагомий внесок зробили у становлення відділу видатні громадські та музичні діячі того часу. З 1875 по 1892 роки тут працював викладачем класу скрипки відомий музикант О. Шевчик – випускник, а пізніше професор Празької консерваторії. Він написав фундаментальні роботи по техніці гри на скрипці, виховав немало талановитих фахівців. У нього вчились Р. Глієр, І. Крижанівський, М. Мясковський, М. Сікард. Його вихованець С. Каспін стояв у витоків формування української школи альта, був професором Київської консерваторії.
Сьогодні цю спеціалізацію опановують понад 50 студентів. Навчаючись грі на скрипці, альті, віолончелі, контрабасі, арфі, вони складають основу симфонічного оркестру інституту, ансамблю струнно-смичкових інструментів, квартетів.
Випускники відділу працюють у вітчизняних та закордонних симфонічних оркестрах, ведуть педагогічну діяльність, виступають у складі камерних ансамблів.
В період 2005-2010 років 28 студентів відділу стали переможцями національних та міжнародних конкурсів.