العربية简体中文繁體中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItaliano日本語PortuguêsРусскийEspañolУкраїнська
Меню Закрити

Тоссі Співаковський

 

Тоссі Співаковський — (Натан Співаковський) українсько-єврейського походження був американським скрипалем та викладачем. Народився 23 грудня 1906 року в Одесі. Він безпосередньо належав до ери індивідуалістичних віртуозів, які народилися у першій половині ХХ століття – ери Крейслера, Когана, Ельмана, Мільштейна, Тібо, Губермана, Хейфеца, Ойстраха, Франческатті та багатьох інших.

Але заняття Співаковського, його музичні інтереси і ранній вибір кар’єрного шляху відмежували його від колег. Через небезпеку погромів його сім’я переїхала до Берліну, де він брав приватні уроки в Арріго Серато і навчався в Берлінській консерваторії у Віллі Хесса, в той час, коли більшість його сучасників навчались грі у Леопольда Ауера в Санкт-Петербурзькій консерваторії. Його зосереджений стиль і чарівність інтонаційної точності були скоріше німецькими, аніж російськими.

Разом із своїм старшим братом Яшею (1896-1970), відомим концертуючим піаністом, Тоссі відправився у свій перший концертний тур у віці 13 років, виступав як соліст у ряді країн, таких як Нідерланди, Англія, Норвегія, Швеція, Данія, де у 1919 році брати грали для королівської сім’ї. У 18 років Співаковський став наймолодшим концертмейстером Берлінської Філармонії. Двома роками пізніше він покинув посаду задля сольної кар’єри в Європі. В 1930 брати сформували тріо, разом із Едмундом Куртцом.

Тріо відправилось у тур Австралією у 1933 році, коли партія нацистів захопила владу в Німеччині, цим самим завершивши кар’єру Співаковського у Європі. В Австралії Тосі пристав на пропозицію стати викладачем в консерваторії Мельбурна. Тут він одружився з Еріці Ліпскер Зарден – філолог і історик Ренесансу, з якою прожив 63 роки.

У 1940 році разом із дружиною і маленькою дочкою він переїхав до Нью-Йорка, де цього ж року дебютував у Таун Холлі. У 1943 тут відбулась американська прем’єра Другого скрипкового концерту Б. Бартока з Клівлендським оркестром (диригент – Артур Родзинський). Згодом концерт виконувався у Нью-Йорку і Сан-Франциско. Сам Б. Барток назвав виконання свого концерту першорядним. Виконання цього концерту Співаковським викликало неймовірно схвальні овації критиків і дало поштовх його американській сольній кар’єрі.

Співаковський завжди був відкритий для сучасної музики: в його виконанні вперше звучали “Sonata Concertante” Кірхнера та “Canticle and Perpetual Motion” Даймонда. Разом із Нью-Йоркським філармонійним оркестром він виконував прем’єри скрипкових концертів Франка Мартіна та Карла Нільсена. Він також написав і опублікував власні каденції до скрипкових концертів В.А.Моцарта та Л.Бетховена та здійснив запис концертів Я. Сібеліуса і П. І. Чайковського.

З 1974 до 1989 Т. Співаковський викладав скрипку та камерний ансамбль в Джульярдській школі.

Виконавський стиль Тоссі позитивно відзначали критики. Альфред Франкенштейн (The San Francisco Chronicle) казав, що Співаковський був «найкращим скрипалем покоління». Вьорджіл Томсон (New York Herald Tribune) писав: «Таке незмінне благородство звуку, таке плавне забарвлення ладів і, що найбільш екстраординарно, така бездоганна подача … змушували тамувати подих».

Т. Співаковський цікавився специфічними проблемами сольних сонат та партит Баха, в яких скрипаль мусить грати акорди і припускати контрапункт. Більшість скрипалів вирішували проблему гри акордів швидким арпеджуванням, але Співаковський був впевнений у тому, що їх потрібно грати спільно, ніби на клавішних. Вирішенням проблеми мало стати удосконалення нових способів тримання скрипки та смичка. Вигнутий «бахівський» смичок, який Співаковський запозичив від Кнуда Вастергаарда з Данії, дозволяв йому виконувати чотириструнні акорди сонат і партит Баха із більшою легкістю і сонористикою. Помер Тоссі Співаковський 20 липня 1998 року.

Грамплатівки

BACH Sonata №1 in G Major, unaccompanied, on Columbia LP Masterworks, 1950.

BARTOK Violin Sonata №2, Roumanian Dances, with Artur Balsam, piano, on Concert Hall Society (Це був перший студійний запис Другої скрипкової сонати Бартока з Артуром Бальзамом, виданий у 1947. Раніша композиторська версія разом із Йозефом Шігеті була живим виконанням і видана пізніше).

BEETHOVEN Sonata №8 Opus 30 in G Major, with Robert Cornman, piano, on Columbia LP Masterworks, 1950.

BEETHOVEN Sonata №10 Opus 96 in G Major, with Rudolf Firkusny, piano, on Columbia LP Masterworks, 1951.

KIRCHNER, Leon – Concerto for Violin, Cello, 10 Winds & Percussion, conducted by the composer with Aldo Parisot, cello, on Epic Stereorama.

MENOTTI Violin Concerto conducted by Charles Munch with the Boston Symphony Orchestra on RCA Victor.

ROBERTSON, Leroy – Violin Cconcerto conducted by Maurice Abravanel with the Utah Symphony Orchestra on Vanguard.

SIBELIUS Violin Concerto conducted by Tauno Hannikainen with the London Symphony Orchestra on Everest.

STRAVINSKY Violin Concerto conducted by Maurice Abravanel with the Utah Symphony Orchestra on Vanguard.

TCHAIKOVSKY Violin Concerto conducted by Walter Goehr with the London Symphony Orchestra on Everest.

CD

BARTOK Violin Concerto №2 on CD №6 of “Pierre Monteux in Boston” set: “Treasure of Concert Performances 1951-1958” on CODAEX Records.

Collection of short pieces by Bazzini, Mouret, Raff, Gluck, Bloch, Kreisler, Paganini, Dvorak, Beethoven, Brahms, Wieniawski, Sarasate on PEARL, Pavilion Records LTD (Перевидання чисельних записів Співаковського, що були зроблені на студіях Parlophone та Decca протягом 1920-х років. Акомпанують йому брати Яша і Альберт).

PAGANINI 24 Caprices for Violin & Piano, with Lester Taylor, piano, on Omega Record Group, Inc.

SIBELIUS Violin Concerto conducted by Tauno Hannikainen with the London Symphony Orchestra on Omega, Everest Record Group, Inc.

STRAVINSKY Violin Concerto conducted by Maurice Abravanel with the Utah Symphony Orchestra on Vanguard Classics, Omega Record Group, Inc.

TCHAIKOVSKY Violin Concerto conducted by Walter Goehr with the London Symphony Orchestra on Vanguard Classics, Omega Record Group, Inc.

ПОСИЛАННЯ

http://www.nytimes.com/1998/07/27/arts/tossy-spivakovsky-91-violinist-who-created-bowing-technique.html
http://pronetoviolins.blogspot.com/2012/07/tossy-spivakovsky.html
http://www.musicweb-international.com/classRev/2002/May02/Spivakovsky.htm

Укладач – студент Національної музичної академії ім..П.І.Чайковського
Островський Олександр