Меню Закрити

150 років до мрії. Київський інститут музики став академією

150 років до мрії. 25 травня 2018 року у Національній опері України відбувся ювілейний концерт з нагоди 150-ї річниці від дня заснування Київського інституту музики ім. Р. Глієра


Матеріал інформаційної аґенції Vector News


Концерт став фінальною імпрезою святкового марафону музики, оскільки відзначати ювілей закладу розпочали ще 18 січня 2018 року у Національній філармонії України, де зібралися його найславетніші випускники. Серед тих, хто був залучений до концертної програми, – народні артисти України Аллін Власенко, Роман Гриньків, Вікторія Лук’янець, заслужений артист України Рубен Толмачов, заслужений працівник культури Анжела Масленникова. Родзинкою того вечора стала прем’єра музичного артефакту – Концерту для фортепіано з оркестром Генріха Бабинського у виконанні студента КІМ імені Рейнгольда Глієра Євгена Логвіновського (клас заслуженого діяча мистецтв України Мальвіни Зарудянської) у супроводі Симфонічного оркестру КІМ імені Рейнгольда Глієра під орудою Віталія Протасова. Історія цього твору безпосередньо пов’язана з історією Київського музичного училища. Знайдений серед архівних матеріалів видатним дослідником української музичної культури, професором Юрієм Зільберманом, він уперше прозвучав із нагоди відкриття Київської консерваторії у 1913 році. У творчому звіті концерт пролунав як своєрідна історична прем’єра.

Відзначенню 150-ї річниці від дня заснування КІМ ім. Р. Глієра був також приурочений Фестиваль мистецтв «Шевченківський березень» (Національна філармонія України). Наступною віхою святкування став ХІІ Міжнародний конкурс молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця. А вже 23 квітня відбувся зірковий карнавал за участю випускників і студентів КІМ імені Рейнгольда Глієра у Національному палаці мистецтв «Україна». У концерті взяли участь випускники, студенти, творчі колективи інституту: Тіна Кароль, Злата Огнєвич, Євгенія Власова, LAUD, Illaria, Катерина Бужинська, Ніна Мирвода, Іван Березовський, Аліна Башкіна, Konstantine, Марлен Карімов, Маргарита Мелешко, Вікторія Ільчишена, Вагіф Нагієв, Соня Злотник, Юлія Сидорук, Аніко Долідзе, Валерія Кучеренко, Денніс Аду, Ігор Закус, Артем Менделенко, Віктор Павелко, Олександр Павлов, Біг-бенд, Ансамбль струнних інструментів імені Леоніда Шухмана. Окрасою музичного свята стали виступи спеціально запрошених гостей Іво Бобула, Павла Зіброва, Марії Максакової.

І от 25 травня відбувся фінальний акорд в залі Національної опери!

150 років до мрії. Київський інститут музики став академією

Участь в імпрезі взяли зірки академічного мистецтва: солісти Національної опери України, народні артисти України Людмила Монастирська, Лілія Гревцова, Олександр Дяченко, гостем концерту стала Марія Максакова. До програми також долучились солісти й творчі колективи КІМ ім. Р. Глієра: Сергій Коротенко, Олександр Леонов, Мішаний хор (художні керівники – заслужений діяч мистецтв України Зоя Томсон, Тетяна Крилова), Жіночий хор (художній керівник – народна артистка України Галина Горбатенко), Ансамбль струнних інструментів імені Леоніда Шухмана (художній керівник – Михайло Волков), Симфонічний оркестр (диригент – Віталій Протасов).

Але, звичайно, яке ж свято – і без поздоровлень. Зі словами привітань виступили представники Київської міської ради та КМДА, представники Міністерства культури України, педагогам та робітникам КІМ були вручені почесні грамоти та відзнаки. Як вдало підмітив один з гостей концерту, «такі події дають змогу усім нам навіть у важкі часи відволіктись від проблем і зі світлим поглядом зазирнути у майбутнє». І це дійсно так, бо музична та виконавська майстерність студентів та випускників Київського інституту музики переносить слухачів кудись в інший Всесвіт – світ гармонії, мистецтва та досконалості.

150 років до мрії. Київський інститут музики став академією

Випускники КІМ відомі по всьому світу. І це один з небагатьох, але потужних приводів пишатися Україною. Але нічого не дається просто так, і ректору Інституту Олександру Злотнику доводиться багато працювати, аби за будь-яких умов здійснити якісну і професійну підготовку музикантів-виконавців. Що вже й говорити, якщо Інститут й досі не має свого концертного залу! Це нонсенс, але це реалії життя. Хоча, здається, щось почали розуміти і у владних кабінетах. Так, на честь ювілею на початку року рішенням Київради інститут перейменовано в Київську муніципальну академію музики. Сподіваємось, що й за новим приміщенням з великим концертним залом справа не забариться.

150 років до мрії. Київський інститут музики став академією«Вельмишановні колеги, поважні гості, друзі. Сьогодні останній концерт, присвячений 150-річчю Інституту. Ніхто ще з мистецьких закладів нічого подібного не робив. Ми перші, хто організував і здійснив подібний великий музичний марафон. І мені, як ректору, дійсно, є чим пишатися. Я особисто задоволений з того, що наші студенти не «відвідують» Інститут, а по-справжньому вчаться в ньому. А наші викладачі передають своїм учням не лише душу, але й своє серце. Саме тому Київський інститут музики – це бренд, відомий у всьому світі», – з такими словами звернувся до присутніх український композитор, народний артист України, ректор Київського інституту музики імені Рейнгольда Глієра Олександр Злотник.

Цю невелику промову зал зустрів оплесками, яких потім було ще дуже багато й кожного разу все гучніші, бо кожен твір студенти виконували так, немов вони виступали на найвідоміших концертних майданчиках світу одночасно.

150 років до мрії. Київський інститут музики став академієюІсторична довідка. Від початку діяльності (1868) заклад функціонував як музична школа, проте вже за 15 років (1883) – як музичне училище, ще через 30 (у 1913) – трансформувався у консерваторію (сьогодні – Національна музична академія України імені Петра Чайковського). У рік 60-річчя (1928) училище відокремилося як самостійний середній професійний навчальний заклад, а до 130-річного ювілею (1998) отримало статус Київського державного вищого музичного училища імені Рейнгольда Глієра. Ще за 10 років (у 2008) заклад почав функціонувати як Київський інститут музики імені Рейнгольда Глієра. У січні 2018-го, до 150-річчя прийнято рішення про перейменування Київського інституту музики імені Рейнгольда Глієра в Київську муніципальну академію музики імені Рейнгольда Глієра.

Із 2009 року посаду ректора КІМ ім. Р. Глієра обіймає композитор, народний артист України, професор Олександр Злотник. Його активна культурно-просвітницька діяльність набула широкого визнання не лише в Україні, а й за її межами. Він є ініціатором, співорганізатором, членом, а, частіше, головою журі міжнародних і національних конкурсів і фестивалів, серед яких – Міжнародний конкурс молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця. Поруч із просвітницькою значне місце займає композиторська діяльність митця. У його творчому доробку понад 3000 пісень, 7 мюзиклів, опера-дума «Сліпий», балет «Суламіф», симфонічні та хорові твори, музика до кінофільмів (більше 50). За плідну творчу, просвітницьку й громадську діяльність Олександра Злотника нагороджено орденами Миколи Чудотворця, Ярослава Мудрого (IV ст.) і Св. Святослава (ІІІ ст.).

2018-й буде ювілейним для Маестро – йому виповниться 70!

Серед науково-мистецьких проектів інституту – Фестиваль мистецтв «Шевченківський березень», Міжнародний конкурс молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця, Міжнародна «Літня музична академія», Міжнародний фестиваль «Київські літні музичні вечори», Міжнародний фестиваль «Віртуози планети», Міжнародна науково-практична конференція «Молоді музикознавці», міжнародні симпозіуми.